سقوط بزرگ بازار آمریکا در سال 1929
آدرس دفتر مرکزی : تهران، خیابان‌ خالد اسلامبولی (وزراء)، خیابان ۱۸، پلاک ۱۶، کارگزاری مهرآفرین
تلفن : ۰۲۱ ۸۳۵۷۰

مهرآفرین کارگزاری سود آفرین

سقوط بزرگ بازار آمریکا در سال 1929

در تاریخ 24 اکتبر 1929 سقوط بازار بورس آمریکا آغاز شد. با اینکه این اتفاق با فروش عجولانه ی سهم ها در هفته ی اول در یادها مانده است، بزرگترین سقوط ها در دو سال بعد رخ دادند. متوسط ارزش سهام داو جونز در تاریخ 8 جولای 1932 به نسبت دوران اوج خود که در سپتامبر 1929 بود، 89 درصد کاهش یافته بود که در بازار بورس آمریکا رکورد محسوب می شود. شاخص داو جونز تا ماه نوامبر 1954 هیچوقت نتوانست به اوجی که در سال 1929 تجربه کرده بود بازگردد.

 

دلایل سقوط بزرگ سال 1929

سقوط سال 1929 در ادامه ی روند گاوی بورس داو جونز بود که باعث شده بود ارزش این بازار طی پنج سال 400 برابر شود. در سال 1929 بسیاری از کمپانی های الکترونیک به زیر مجموعه هایی از شرکت های هلدینگ تبدیل شده بودند که بیش از دو سوم بازار آمریکا را شامل می شدند. طبق اعلام کمیسیون فدرال تجارت در سال 1928، این شرکت های هلدینگ به انجام رفتارهای ناعادلانه در بازار مانند کلاهبرداری در حساب ها و ارزش دارایی های خود مشغول بودند که این امر تهدیدی برای سرمایه گذاران بود.

فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا) به دلیل اینکه این شرکت ها منابع را از کاربرد تولیدی منحرف کرده و نرخ بازپرداخت را از 5 درصد به 6 درصد افزایش داده بودند، تحقیقات در مورد آنها را آغاز کرد. اما اتفاق اصلی در این بین خبری بود که در اکتبر 1929 منتشر شد و اعلام شد قوانین مربوط به شرکت های هلدینگ بازبینی خواهد شد. پس از این خبر هجوم مردم برای فروش سهام این شرکت ها و زیر مجموعه های آنان آغاز شد.

فدرال رزرو به جای تلاش برای آرام کردن شرایط، اعتقاد داشت که این سقوط برای تنظیم بازار لازم است و هیچ اقدامی در برابر آن انجام نداد و موجب شد بسیاری از بانک ها ورشکسته شده و سیستم مالی کشور فلج شود. رکود در اوراق قرضه خارجی نیز موجب شد این سقوط شدیدتر شود زیرا شرکت های آمریکایی با وام هایی که به کشورهای دیگر ارائه می کردند موجب می شدند صادرات از کشور نیز رونق بیشتری داشته باشد اما تقاضا برای واردات کالاهای آمریکایی یک شبه از بین رفت.

اما این افت بازار به صورت پیوسته نبود. در اوایل سال 1930، بازار حدودا 50 درصد رشد کرد اما دوباره به مانند قبل سقوط کرد و موجب شد یک چهارم از آمریکایی ها شغل خود را از دست بدهند و این رکود بزرگ موجب شد دوره ای از انزواگرایی، حمایت گرایی و ناسیونالیسم بوجود بیاید.

 

منبع: Investopedia