اکتبر، ماه رکود بازار
آدرس دفتر مرکزی : تهران، خیابان‌ خالد اسلامبولی (وزراء)، خیابان ۱۸، پلاک ۱۶، کارگزاری مهرآفرین
تلفن : ۰۲۱ ۸۳۵۷۰

مهرآفرین کارگزاری سود آفرین

اکتبر، ماه رکود بازار

اکتبر در امور مالی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و بعنوان "اثر اکتبر" شناخته میشود و به عنوان یکی از ترسناک ترین ماه های تقویم مالی به دلیل وقایعی که بیش از 100 سال در این ماه رخ داده است شناخته می شود.

 

- اثر اکتبر به این پیش بینی روانشناختی اشاره دارد که احتمالا کاهش مالی و سقوط بازار سهام در این ماه نسبت به هر ماه دیگربیشتر رخ می دهد.

_ وحشت بانکی سال 1907 ، سقوط بازار سهام 1929 و دوشنبه سیاه 1987 همه درماه اکتبر اتفاق افتاد.

_ با این حال ، از نظر تاریخی ،در ماه سپتامبر بازارهای مالی نزول بیشتری نسبت به ماه اکتبر داشته اند.

_ اثر روانی و رفتار هیجانی  که باعث می شود برخی از معامله گران درماه اکتبربا فشار فروش علت کاهش سهام بورس باشند ، در واقع میتواند آن را به یکی از فرصتهای خرید خوب برای سرمایه گذاران  تبدیل کند.

 

وحشت بانکداران 1907

بحران مالی در ایالات متحده بود که طی یک دورهٔ سه هفته‌ای از اواسط ماه اکتبر به وقوع پیوست.در این زمان بورس نیویورک 50درصد از اوج ارزش خود را نسبت به دوره سال قبل از دست داد.

 

سقوط بازار سهام سال 1929

سقوط وال‌استریت در سال ۱۹۲۹، به‌عنوان پنجشنبه سیاه شناخته‌شده‌است، سقوط بزرگ، یا سقوط بازار سهام در سال در ۲۴ اکتبر سال ۱۹۲۹ آغاز شد، این سقوط مخرب‌ترین سقوط در تاریخ ایالات متحده آمریکا بود، این دوره آغاز رکود بزرگی بود که همه کشورهای صنعتی غربی تحت تأثیر آن قرار گرفتند که بالغ‌بر ۱۰ سال طول کشید.

 

دوشنبه سیاه 1987

 به رخداد سقوط بازار سهام در ۱۹ اکتبر ۱۹۸۷ اشاره دارد. در امریکا شاخص  میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) دقیقاً ۵۰۸ واحد (۲۲٫۶٪) از ارزش خود را از دست داد. که بیشترین مقدار در افت روزانه شاخص در تاریخ بوده‌است. فروش قابل توجه سهام موجب کاهش سریع قیمت در خلال روز بخصوص در یک ساعت و نیم آخر آن شد. سایر شاخص‌ها جهانی نیز بشدت افت کرد. فدرال رزرو  آمریکا و بانک های مرکزی سیاست نقدشوندگی را اتخاذ کرد تا از اثر بحران بر نهادهای مالی بکاهد.

 

روز سیاه

حراج جمعه در آمریکا روز بعد از روز شکرگزاری است که عملاً آخرین جمعه ماه نوامبر به‌شمار رفته و آغاز آیین خرید برای کریسمس حساب می‌شود اما جمعه سیاه اولیه در 24 سپتامبر 1869 چیزی جز جشن بود.دو تن از زمین خواران آن دوره به نام جِی گولد (Jay Dick) و جیمز فیسک (James Fisk) به واسطه خریدهای عمده در مدتی کوتاه، انحصار موقت طلا را به دست گرفتند. آن‌ها از این طریق سود کلانی به دست آوردند. دولت وقت حجم طلای بالایی را روانه بازار کرد تا قیمت از دست رفته ثابت شود. اما در نهایت، زندگی بسیاری ویران شد، و از آن روز به نام جمعه سیاه یا بلک فرایدی یاد می‌شود.

چهارشنبه سیاه

 در 16 سپتامبر 1992  جرج سوروس ، سرمایه دار آمریکایی توانست بانک مرکزی انگلستان و واحد پولی انگلستان، پوند  را به زانو درآورد  این رویداد سپتامبر توسط افراد خارج از انجمن فارکس  بدنام استبا این حال ، در جامعه فارکس ، به عنوان یکی از بزرگترین معاملاتی که تاکنون انجام شده است ، مورد احترام استبنا بر گزارش ها ، سوروس سود یک میلیارد دلاری را در این معامله به دست آورد.

 

سپتامبر2001 و2008
نرخ كاهش يك روزه در داو جونز كه در سپتامبر 2001 و 2008 اتفاق افتاد که  بزرگتر از دوشنبه سیاه 1987 بود ، اولي به دليل حملات القاعده به مركز تجارت جهاني و دومي به علت سقوط وام مسكن فرعي بود. کاهش شاخص در سال 2008 بسیار فراتر از اقتصاد ایالات متحده بود و تقریباً 2 تریلیون دلار از اقتصاد جهانی در یک روز از دست رفت.

 

اکتبر اثر غیر موجه

ماه اکتبر به اثر روانی و هیجانی بدی درسرمایگذاری تبدیل شده است چون بسیاری از روزهای سیاه در این ماه صورت گرفتند. این یک تأثیر روانشناختی است که درماه اکتبر است. درصورتی که اکثر سرمایگذاران شرایط بدتری در ماه سپتامبر نسبت به اکتبر داشتند.

بدترین اتفاقات سقوط مالی 2008-2009 در بهار با سقوط برادران لمان اتفاق افتاد. بیشتر سهام ها در ماه نوامبر و دسامبر در پایان سال سقوط می کنند ، و بسیاری از رویدادهای آسیب رسان مالی به دلیل اینکه رسانه ها در آن زمان تصمیم به بزرگنمایی آن نکردند و وضعیت سیاه امروز به آنها داده نشده است.

 

منبع: Investopedia