چگونه سهامداران در مواقع سقوط بازار سرمایه خود را از دست می دهند
آدرس دفتر مرکزی : تهران، خیابان‌ خالد اسلامبولی (وزراء)، خیابان ۱۸، پلاک ۱۶، کارگزاری مهرآفرین
تلفن : ۰۲۱ ۸۳۵۷۰

مهرآفرین کارگزاری سود آفرین

چگونه سهامداران در مواقع سقوط بازار سرمایه خود را از دست می دهند

در صد سال گذشته بارها بازارهای سرمایه از سقوط های بزرگ لطمه دیده اند. برای مثال، بحران مالی سال 2008 منجر به کاهش 50 درصدی شاخص بورس شد و همچنین در سال 1987 بازار سقوط 20 درصدی را تجربه کرد که معروف به دوشنبه سیاه شد.

 

فروش عجولانه و احساسی بعد از سقوط های بزرگ در بازار

بنا به عرف معاملات در بازار سرمایه، معامله گران و سرمایه گذاران ممکن است مقادیر هنگفتی از سرمایه خود را در نوسانات بازار از دست بدهند. در ساده ترین حالت ممکن، سرمایه گذاران می توانند سهامی را در قیمت مشخصی خرید و در قیمت بالاتری به فروش برسانند و در نهایت می توانند در پورتفوی خود سود شناسائی کنند. اگرچه، ممکن است بازار شرایط معکوس به خود گرفته و سرمایه گذاران مجبور به فروش سهم های خود در قیمت های پایین تر از قیمت خرید خود کنند، که در این حالت بخشی از سرمایه خود را از دست می دهند.

برای مثال، فرض کنید سرمایه گذاری 1000 سهم شرکتی به ارزش کلی 1000 دلار خریداری کند. بعد از سقوط بازار، قیمت سهام 75 درصد سقوط کند. در نتیجه، سرمایه سهامدار از 1000 دلار به 250 دلار تقلیل پیدا می کند. در این حالت، اگر سرمایه گذار اقدام به فروش سرمایه خود کند 750 دلار ضرر شناسایی می کند. اگرچه، اگر سرمایه گذار بر ترس خود غلبه کند و سهم خود را نگه دارد و عجولانه به فروش سهام خود اقدام نکند، احتمالا شانس خوبی برای برگشت سرمایه خود در صورت برگشت بازار خواهد داشت.

 

خرید اعتباری

همچنین سهامدارانی که از امکان خرید اعتباری استفاده میکنند در صورت وقوع سقوط های بزرگ در بازار ضررهای بزرگی را تجربه خواهند کرد. در این استراتژی سرمایه گذاری و معامله گران سرمایه خود برای خرید سهام را از طریق وام گرفتن تهیه می کنند. به طور مشخص، سرمایه گذاران با ترکیب سرمایه خود و وجهی که از بانک قرض گرفته اند اقدام به خرید می کنند و حتی با گرفتن نوسانات کوچک می توانند سود های بزرگی را نصیب خود کنند.

برای مثال، تصور کنید سرمایه گذاری 999 دلار از بانک با بهره ی 5 درصد وام بگیرد و با یک دلار از سرمایه خود ترکیب کند، و با این هزار دلار اقدام به سرمایه گذاری کند و به تواند تنها 6 درصد سود کند، بعد از بازپرداخت وام و هزینه ی مالی مربوط به وام خود می تواند 11 دلار سود شناسایی کند. براساس سرمایه اولیه سرمایه گذار که 1 دلار بود، در این معامله سرمایه گذار می تواند 1000 درصد سود شناسایی کند.

این استراتژی در بازار صعودی و مثبت بهترین راهکار برای کسب سود بیشتر است. ولی در صورتی که بازار روند نزولی و رو به پایین پیشه کند این استراتژی منجر به ضررهای بزرگی برای سرمایه گذار می شود. برای مثال، اگر ارزش یک سرمایه گذاری 1000 دلاری بعد از سقوط بازار به 100 دلار کاهش یابد، سرمایه گذار نه تنها سرمایه اولیه خود را از داده است، بلکه اصل وام و بهره آن را نیز باید بانک پرداخت کند که در این حالت 950 دلار نیز به بانک بدهکار خواهد داشت.

 

خرید اعتباری و سقوط بازار

جالب است بدانید که خرید اعتباری هم می تواند از دلایل منجر به سقوط بازار باشد، خیلی از سرمایه گذاران در بازار صعودی به خیال رشد بازار از استراتژی خرید اعتباری استفاده می کنند. در حالیکه، وقتی رکود ضربه ی خود را به بازار می زند، و بازار دچار رکود میشود، این سرمایه گذاران شرایط مالی پیچیده و سختی پیدا میکنند، نه تنها اصل پول خود را از دست می دهند، بلکه وام و بهره ی دریافتی را هم باید با بانک تصویه کنند. در این شرایط چون که وام گیرندگان توانایی باز پرداخت اصل و بهره ی وام خود را ندارند، بسیاری از بانک ها اعلام برشکستگی می کنند. برای جلوگیری از اتفاقات این چنینی، قوانین بازگیرنده ای در همه ی بورس های دنیا در نظر گرفته شده است.

درنهایت، با نگاه بلند مدت به بازار سرمایه، سرمایه گذاران در مواقع سقوط بازار می توانند ضرر خود را کمتر و همچنین می توانند با خرید سهام در قیمت های پایین تر نیز سود خوبی را نصیب خود کنند.

 

منبع: Investopedia