استراتژی های معاملات الگوریتمی چگونه کار می کنند؟
آدرس دفتر مرکزی : تهران، خیابان‌ خالد اسلامبولی (وزراء)، خیابان ۱۸، پلاک ۱۶، کارگزاری مهرآفرین
تلفن : ۰۲۱ ۸۳۵۷۰

مهرآفرین کارگزاری سود آفرین

استراتژی های معاملات الگوریتمی چگونه کار می کنند؟

استراتژی های PROGRAM TRADING معمولا در پشت صحنه معاملات کار میکنند، 30 درصد معاملات روزانه در بازار بورس نیویورک بدون تصمیم گیری های انسانی و توسط هوش مصنوعی انجام می شوند. این سیستم ها بدون دخالت دادن احساسات و عواطف انسانی تصمیم گیری می کنند و می توانند به شدت سود آور باشند. به طور کلی، program trading به استفاده از الگوریتم های داده شده به سیستم های کامپیوتری برای انجام معاملات بدون دخالت انسان گفته می شود. اگرچه این سیستم ها محبوبیت زیادی بدست آورده اند، بعضی از مواقع سقوط بازار، به استفاده از این سیستم ها نسبت داده می شوند.

 

تعریف program trading

به طور کلی، به معاملات با حجم بالا توسط سیستم های کامپیوتری گفته می شود. اگرچه، بورس نیویورک program trading را معمولا به معاملات گسترده ی سبدگردان ها با ارزش معاملات با بیش از 1 میلیون دلار تعریف می کند.

برخلاف تصور عموم مردم، الگوریتم های مربوط به معاملات در بازار به طور کامل توسط سیستم های جدیدی چون هوش مصنوعی به وجود نمی آیند، بلکه براساس اولویت ها و خواسته های مشتریان و معامله گران می توانند حالات مختلف به خود میگیرد.  برای مثال، این الگوریتم ها می تواند براساس استراتژی روزانه، کوتاه مدت و یا بلند مدت حالات مختلفی به خود بگیرد. همچنین برای پورتفوهای با حجم زیاد این الگوریتم ها می توانند برای سرعت بیشتر به معامله گران مختلف دستور خرید و فروش صادر کنند، یا در آن واحد بهترین و پرسرعت ترین کارگذاری را در آن واحد پیدا کنند.

از ویژگی های این سیستم ها استفاده ازهمه ی فرصت های پیش آمده در بازار است، برای مثال همه ی افراد توانایی زیر نظر گرفتن همه ی اتفاقات و نوسانات بازار را ندارند، از این رو استفاده از این سیستم ها می توانند حتی برای معامله گران کوچک نیز سودآور خواهد بود.

گزارش شده است که تا سال 2018، program trading 50 تا 60 درصد معاملات روزانه در همه ی بازار ها را شامل می شود، و این عدد پیش بینی می شود که تا سال 2025 به 90 درصد کل معاملات می رسد.

حتی مشتریان حقیقی هم می توانند از مزایای program trading استفاده کنند، البته نرخ های و کمیسیون های استفاده از این سیستم ها بسته به بازدهی های گذشته ی آنها متفاوت است.

 

قوانین محدود کننده

در خلال دهه های 80 و 90 میلادی، program trading معمولا مقصر اصلی ریزش ها و التهابات بازار تلقی می شد. بنابراین، بورس نیویورک قوانین سخت گیرانه و محدود کننده ای را برای سیستم های معاملاتی خودکار در نظر گرفت تا از شدت گرفتن بحران توسط این سیستم ها جلوگیری شود. این سیستم ها معمولا با صادر شدن سیگنال های خرید شروع به صادر کردن دستورهای فروش به طور گسترده می کردند که منجر به شدت گرفتن فضای روانی منفی در بازار می شدند.

از زمانیکه قوانین جدید وضع شد، مشکلات و موانع کمی به این سیستم ها نسبت داده شد. ولی با این وجود، مزیت های این سیستم ها وحجم نقدینگی که این سیستم ها وارد بازار کردند بسیار بیشتر از معایب آن، حتی در ریزش های شدید بازار می باشد.

 

محدوده های زمانی ارزشمند

سیستم های خرید و فروش خودکار معمولا در زمان های متفاوتی اقدام به خرید و فروش می کنند، این ساعت از طریق حجم معاملاتی بالا و بازه ی قیمتی متغیر قابل تشخیص است. این نکته می تواند برای معامله گران نکات ارزشمندی به همراه داشته باشد، مثلا اگر شما قصد فروش سهمی را داشته باشید، مسلما بهتر است که در زمان خرید سیستم های معاملاتی اقدام به فروش در قیمت های بالاتر کنید.

 

در پایان

سیستم های هوشمند معاملاتی هر روز با برنامه ها و الگوریتم های پیشرفته تر سعی در کسب سود بیشتر و گرفتن سهم بیشتری از بازار هستند. ولی سهامداران با توجه به روند های معاملاتی این سیستم ها می توانند، امید وار به کسب سود در جهت معکوس باشند.

 

منبع: Investopedia