پنجشنبه‌ی سیاه
آدرس دفتر مرکزی : تهران، خیابان‌ خالد اسلامبولی (وزراء)، خیابان ۱۸، پلاک ۱۶، کارگزاری مهرآفرین
تلفن : ۰۲۱ ۸۳۵۷۰

مهرآفرین کارگزاری سود آفرین

پنجشنبه‌ی سیاه

روز پنجشنبه 24 اکتبر سال 1929، به دلیل سراسیمگی و هجوم مردم برای فروش سهم های خود و در نتیجه سقوط 11 درصدی ارزش بازار بورس داو جونز، پنجشنبه ی سیاه گفته می شود. پنجشنبه ی سیاه در واقع نقطه شروعی بود برای سقوط بزرگ بازار بورس آمریکا در سال 1929. بسیاری از سهام داران با استفاده از وام و یا اعتبار به خرید سهام اقدام کرده بودند و سقوط بازار در روز پنجشنبه ی سیاه موجب شد آنها به طور کلی ورشکسته شوند و بسیاری از بانک ها نیز به همین ترتیب ورشکست شدند و کشور آمریکا در مسیر رسیدن به رکود بزرگ قرار گرفت.  پنجشنبه ی سیاه و به طور کلی سقوط بازار بورس آمریکا در سال 1929 موجب ایجاد تغییرات در قوانین کلی و ساختار بورس این کشور شد.

 

با این حال، در سالهای اخیر نام "پنجشنبه ی سیاه" به دلیل اینکه با روز شکرگزاری در آمریکا آمیخته شده است، بار معنایی مثبتی به خود گرفته است. بیشتر فروشگاهها در شب جشن شکرگزاری باز هستند تا بتوانند خود را برای سیل جمعیتی که برای خرید روز جمعه ی سیاه به فروشگاه ها می آیند آماده کنند. در عبارت "جمعه ی سیاه" که برای حراج بعد از روز شکرگزاری به کار می رود، از کلمه ی سیاه به این دلیل استفاده شده است که در قدیم حساب دار ها سود را با خودکار مشکی ثبت میکردند و ضرر را با خودکار قرمز.

 

حتی قبل از اینکه بازار بورس نیویورک در آن پنجشنبه ی معروف در سال 1929 بازگشایی شود، مردم در حال فروختن سهم های خود بودند چون در روز قبل شاخص بازار داو جونز 4.6 درصد کاهش یافته بود. روزنامه ی واشنگتن پست نیز در تیتر اصلی خود نوشته بود "موج سهمگین فروش سهم، موجب کاهش شدید ارزش بازار بورس شد". زمانی که بازار در روز پنجشنبه شروع به کار کرد، تا ظهر آن روز 11 درصد سقوط کرده بود.

 

پس از آن روز حالا بازار 20 درصد سقوط کرده بود و بدتر اینکه حجم معاملات بازار به نزدیک 13 میلیون سهم رسیده بود که سه برابر حجم معمول بود. سه بانک بزرگ آمریکا در آن سالها یعنی Morgan Bank، Chase National Bank، و National City Bank به خرید سهام برای بازگرداندن اعتماد مردم به بازار بورس پرداختند. همین موضوع موجب شد که بازار در روز بعد دو درصد مثبت شود. با این حال این جهش مثبت موقتی بود و در روزهای دوشنبه و سه شنبه بار دیگر از ارزش بازار کاسته شد و سقوط بزرگ سال 1929 را رقم زد. تا سه سال بعد نیز همین روند کاهشی ادامه داشت تا اینکه در 8 جولای سال 1932 شاخص بازار داو جونز 90 درصد نسبت به اوایل سال 1929 کاهش یافته بود. لازم به ذکر است که داو جونز تا 25 سال بعد نتوانست دوباره به ارزش قبلی خود بازگردد.

 

منبع: Investopedia