چگونه حق تقدم را به سهم تبدیل کنیم؟
آدرس دفتر مرکزی : تهران، خیابان‌ خالد اسلامبولی (وزراء)، خیابان ۱۸، پلاک ۱۶، کارگزاری مهرآفرین
تلفن : ۰۲۱ ۸۳۵۷۰

مهرآفرین کارگزاری سود آفرین

چگونه حق تقدم را به سهم تبدیل کنیم؟

زمانی که شما فرم شرکت در افزایش سرمایه را پر کرده اید، باید به همان نسبت هم برای شرکت آورده نقدی داشته باشید. در نتیجه باید به ازای هر گواهی که دارید، مبلغی معادل ارزش اسمی سهم را پرداخت کنید.

ارزش اسمی هر سهم در ایران در حال حاضر 1000 ریال است. در نتیجه به ازای هر گواهی که دارید و 1000 ریالی که پرداخت کنید، 1 عدد سهم به شما تعلق می گیرد.

در صورتی که در مهلت مقرر این 1000 ریال را پرداخت کنید، بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت توسط سازمان بورس به ثبت برسد، حق تقدم های شما هم به صورت اتوماتیک تبدیل به سهام عادی میشود. این پروسه معمولا بین 3 تا 6 ماه زمان می برد.

 

چگونه می توان حق تقدم را فروخت؟

از آنجایی که بعضی از سهامداران ممکن است تمایلی به شرکت در افزایش سرمایه نداشته باشند، باید امکانی برای عدم شرکت آنها در افزایش سرمایه نیز در نظر گرفته شود. به همین دلیل بعد از برگزاری مجمع شرکت یک نماد حق تقدم هم در بازار برای آن شرکت تعریف می شود تا سهامداران بتوانند از طریق آن نماد حق تقدم های خود را به فروش برسانند.

مثلا اگر شرکت ایران خودرو با نماد "خودرو" افزایش سرمایه ارائه دهد، نماد حق تقدم آن "خودروح" خواهد بود.

اگر برای مثال 1000 سهم خودرو و 500 حق خودرو بعد از افزایش سرمایه داشته باشید، می توانید مثل سهام عادی حق تقدم خود را از طریق کارگزاری و یا از طریق سیستم آنلاین به فروش برسانید.

معمولا قیمت حق تقدم به اندازه همان مبلغ اسمی (1000 ریال) از قیمت سهم عادی کمتر است. البته این اختلاف می تواند به دلایل متعددی کمتر یا بیشتر از این عدد هم باشد.