هزینه-فرصت به چه معناست؟
آدرس دفتر مرکزی : تهران، خیابان‌ خالد اسلامبولی (وزراء)، خیابان ۱۸، پلاک ۱۶، کارگزاری مهرآفرین
تلفن : ۰۲۱ ۸۳۵۷۰

مهرآفرین کارگزاری سود آفرین

هزینه-فرصت به چه معناست؟

هنگام سرمایه گذاری، معمولا مبالغ صرف شده برای آن سرمایه گذاری، به عنوان هزینه ها بیان می شوند. مثلا در خرید طلا، کل مبلغ پرداخت شده را به عنوان هزینه خرید طلا در نظر میگیریم و با تغییرات قیمت طلا، اختلاف قیمت روز با بهایی که برای خرید طلا پرداخت کردیم مقایسه کرده و سود و زیان را محاسبه می کنیم.

اما آیا این نحوه محاسبه سود و زیان به تنهایی کافی است؟

باید بگوییم، مسئله مهمتری را نیز باید لحاظ کنیم و آن هزینه – فرصت است. به این معنا که به جز سرمایه گذاری انجام شده، چه فرصت های سرمایه گذاری دیگری در اختیار داشتیم که می توانستیم برای سرمایه گذاری آنها را انتخاب کنیم؟ حال که در طلا سرمایه گذاری کردیم، گزینه های دیگر سرمایه گذاری کدام ها هستند؟ بانک، ارز، مسکن، بورس، خودرو، کسب و کار و...

باید بررسی کنیم که دیگر گزینه ها بازدهی بیشتری از طلا دارند یا خیر؟ آیا طلا بهترین گزینه بود؟ اگر بهای طلا را در بانک سپرده میکردیم در سال 15 درصد بازدهی داشت. این 15 درصد هزینه – فرصت محسوب می شود.

این یعنی اگر ما در طلا 40 درصد بازدهی کسب کنیم در اصل فقط 25 درصد (40-15) بازدهی واقعی نسبت به گزینه جایگزین بدست آورده ایم.

بنابراین درک مفهوم هزینه فرصت باعث می شود قبل از هر سرمایه گذاری، تمامی فرصت های سرمایه گذاری را بررسی کرده، و با ضریب اطمینان مناسبی، بهترین گزینه را انتخاب کنیم. با انتخاب بهترین گزینه، در حقیقت هزینه – فرصت را به حداقل کاهش می دهیم.