اوراق تسهیلات مسکن چیست؟
آدرس دفتر مرکزی : تهران، خیابان‌ خالد اسلامبولی (وزراء)، خیابان ۱۸، پلاک ۱۶، کارگزاری مهرآفرین
تلفن : ۰۲۱ ۸۳۵۷۰

مهرآفرین کارگزاری سود آفرین

اوراق تسهیلات مسکن چیست؟

در حالت عادی اگر شما قصد گرفتن وام مسکن داشته باشید، بایستی از قبل و برای مدتی در بانک سپرده داشته باشید. اما اگر برای خرید ملک عجله داشته باشید، بایستی امتیاز وام فرد دیگری را بخرید. یعنی کسی که از قبل در بانک سپرده گذاری کرده و صاحب امتیاز وام شده، می تواند این وام را به شما انتقال دهد. به این حق یا امتیاز وام، اوراق تسهیلات مسکن یا تسه می گویند.

از کجا این اوراق را باید تهیه کرد؟

پاسخ بازار سرمایه است. اگر خودتان بخواهید برای خرید اوراق در فرابورس اقدام کنید باید یک کد بورسی بگیرید و پای کامپیوترتان بنشینید و اوراق را معامله کنید. اما یک راه ساده تر این است که به یک شعبه بانک مسکن مراجعه کرده و آن ها تمام کارهای لازم را برای شما انجام می دهند. قیمت خریدتان هم تفاوتی با حالت اول ندارد. قیمت این اوراق بسته به میزان عرضه و تقاضا مشخص می شود.

یعنی هرچه طرفداران این اوراق بیشتر شود به دلیل محدود بودن اوراق قطعا گرانتر خواهد شد. قیمت هر اوراق در حال حاضر تقریبا 50 هزار تومان می باشد. با هر یک ورقه تسه، می توان 500 هزار تومان وام گرفت. یعنی اگر قصد گرفتن وام 40 میلیونی دارید، بایستی 80 عدد برگه تسه خریداری کنید.

اما چند نکته مهم که قابل توجه می باشد:

  1. هر اوراق یک تاریخ صدور دارد که با محدودیت زمانی 2 ساله عرضه می شوند. یعنی اگر تاریخ صدور یک اوراق، اردیبهشت 98 باشد، فقط تا اردیبهشت 1400 قابل استفاده و معامله است. بعد از تاریخ انقضا، غیر قابل استفاده و غیر قابل فروش خواهد شد (عملا پول شما سوخت می شود).
  2. این اوراق از زمان خرید، به مدت 4 ماه غیر قابل فروش خواهد بود (اما قابلیت استفاده برای وام را دارد). البته برای اوراقی که تنها 4 ماه تا سررسید (انقضا) آن فرصت باقی باشد، این محدودیت اعمال نمی شود. به صورت کلی به دلیل وجود جزییات این اوراق، توصیه می شود حتما قبل از خرید با کارگزار یا بانک مسکن هماهنگی انجام دهید.