افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی به چه معناست؟
آدرس دفتر مرکزی : تهران، خیابان‌ خالد اسلامبولی (وزراء)، خیابان ۱۸، پلاک ۱۶، کارگزاری مهرآفرین
تلفن : ۰۲۱ ۸۳۵۷۰

مهرآفرین کارگزاری سود آفرین

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی به چه معناست؟

افزایش سرمایه در حالت کلی به معنی ورود پول جدید به شرکت است. اگر شرکتی برای فعالیت های روزانه یا طرح های توسعه ای خودش نیاز به وجه نقد داشته باشد یا باید از بانک وام بگیرد یا افزایش سرمایه بدهد. افزایش سرمایه روش های مختلفی دارد که هر کدام دلایل و فلسفه خاص خودش را دارد و نتیجه هر روش هم متفاوت از سایر روش هاست.

یکی از این روش ها بحث تجدید ارزیابی دارایی هاست. موضوعی که در چند وقت اخیر خیلی باب شده و از دلایل رشد خیلی از سهم ها بوده است.

اما این نوع افزایش سرمایه به چه معناست؟

 قبل از پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که هر دارایی که خریداری شود با همان قیمت خرید در همان لحظه در صورت های مالی شرکت ها ثبت می شود. بعد از گذشت چندین سال که تورم باعث رشد قیمت دارایی ها می شود، همچنان اعداد قیمت خرید دارایی ها که در همان گذشته ثبت شده، در صورت های مالی دیده می شود. مثلا یک شرکتی زمینی را ۳۰ سال پیش به قیمت هر متر مربع ۱۰۰۰ تومان خریده و اکنون قیمت هر متر مربع شده ۱۰ میلیون تومان!! تجدید ارزیابی یعنی ارزیابی یا ارزشگذاری مجدد دارایی هایی که چندین سال است قیمت روز آن ها کارشناسی نشده و در صورت های مالی هم قیمت های گذشته این دارایی ها به قیمت های روز تغییر نکرده است. وقتی این تجدید ارزیابی انجام می شود ارزش دارایی های شرکت که در دفاتر ثبت شدند به میزان زیادی رشد می کنند و نشان داده می شود که زمین های شرکت هر متر مربع ۱ میلیون تومان هست نه ۱۰۰۰ تومان.

شركت ها اگر افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابي ندهند و دارايي ها همچنان به همان قيمت سال هاي قبل در صورت هاي مالي بماند، استهلاك انباشته در پايان عمر مفيد به اندازه قيمت گذشته آن خواهد شد، در حالي كه بدليل وجود تورم و افزايش نرخ ارز، قيمت روز دارايي بسيار بيشتر از قيمت گذشته خواهد بود، و استهلاك هاي جمع شده كفاف خريد كالاي جايگزين را نخواهد داد و همين امر باعث عدم سرمايه گذاري براي حفظ وضع موجود شده و نرخ رشد سرمايه گذاري را منفي مي كند!

حال كل شركت هاي موجود در اقتصاد را به عنوان توليد كنندگان كل كشور در نظر بگيريد. اگر افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابي صورت نگيرد عملا سرمايه گذاري براي حفظ وضع موجود صورت نمي گيرد و رشد اقتصادي كشور منفي مي شود. تبعات منفي شدن رشد اقتصادي از حوصله اين بحث خارج است و در بخش هاي ديگر بيان مي كنيم. بنابراين مي توان نتيجه گرفت كه تجديد ارزيابي يك امر حياتي براي اقتصاد كشور است و صرفا براي ايجاد تغييرات در قيمت سهام در بازار سرمايه نيست. اين يك امر ملي است كه بايد دولت براي اجراي آن جدي و پيگير باشد.