اخزا چیست؟
آدرس دفتر مرکزی : تهران، خیابان‌ خالد اسلامبولی (وزراء)، خیابان ۱۸، پلاک ۱۶، کارگزاری مهرآفرین
تلفن : ۰۲۱ ۸۳۵۷۰

مهرآفرین کارگزاری سود آفرین

اخزا چیست؟

اخزا یا اسناد خزانه اسلامی نوعی از ابزارهای مالی است که از طرف دولت صادر می‌شود. دولت برای اینکه بدهی‌های خود را به طلبکاران غیردولتی پرداخت کند اوراق خزانه اسلامی صادر می‌کند و این اسناد را در عوض بدهی خود به آنها می‌دهد. این اسناد با قیمت اسمی معین صادر می‌شوند و دارنده این اوراق در سررسید مبلغ اسمی را دریافت می‌کنند. دولت با این عمل به نوعی بدهی خود را به تعویق می‌اندازد.

چنانچه دریافت کننده این اسناد زودتر از موعد به وجه نقد نیاز داشته باشد می‌تواند این اوراق را در بازار ابزارهای نوین فرابورس ایران به فروش برساند. کسانی که این اوراق را در فرابورس خریداری می‌کنند در سررسید قیمت اسمی آن را از دولت دریافت می‌کنند. ریسک نکول (عدم پرداخت آن از طرف دولت) این اوراق بسیار پایین است چون طرف حساب دولت است و بانک مرکزی نیز پرداخت آن را تضمین کرده است.

نرخ بازدهی این اوراق از تفاوت بین قیمتی که روزانه معامله می‌شود و قیمت اسمی آن بدست می‌آید. هرچه این فاصله بیشتر باشد نرخ بازدهی بیشتر خواهد شد چرا که اخزا را به قیمت پایین می‌خریم و در سررسید به قیمت اسمی مبلغ آن را دریافت می‌کنیم. همانطور که می‌دانید قیمت اسمی انواع اخزا یک میلیون ریال است که متناسب با سررسید آنها کمتر از قیمت اسمی خرید و فروش می‌شوند.