مهرآفرین کارگزاری سود آفرین


واحد پذیرش

شما می توانید به روش های مختلفی همچون سایت کارگزاری مهرآفرین (آنلاین) و به صورت حضوری یا از طریق مهریار عضوی از کارگزاری مهرآفرین شوید.
متقاضیان جهت عضویت در کارگزاری مهر آفرین پس از تکمیل فرم های ثبت نام به صورت آنلاین (یا حضوری در شعب کارگزاری) لازم است با مراجعه به شعب کارگزاری جهت احراز هویت اصل شناسنامه و کارت ملی را همراه خود داشته باشند. برای متقاضیان سامانه های آنلاین معاملاتی با توجه به اینکه دسترسی به این سامانه‌ها مشروط به داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم است، ارائه اصل یا کپی آخرین مدرک تحصیلی مورد نیاز است.
گاهی برای دریافت سود سهم یا موارد دیگر، به برگه سهم خود نیاز پیدا می کنید. در این موارد دو راه وجود دارد مراجعه به سایت https://ddn.csdiran.com و دریافت اسناد و یا با آدرس الکترونیکی info@mehrbroker.com مکاتبه کنید و در متن ایمیل، نام برگه سهم های درخواستی خود را قید بفرمایید. برگه سهم درخواستی شما ظرف ۲۴ ساعت به آدرس الکترونیکی ثبت شده نزد کارگزار ارسال خواهد شد.
در حال حاظر امکان دریافت کد بورسی آنلاین برای افراد زیر18 سال، امکان پذیر نمی‌باشد
به منظور احرازهویت کودکان نیازی به حضور آنها نیست و والدین با داشتن مدارک ایشان، قادر به انجام فرآیند خواهند بود
باید به سایت کدال مراجعه نمایید و از بخش جستجوی اطلاعیه ها نماد یا اسم شرکت را وارد و اطلاعیه زمان بندی پرداخت سود را جستجو نمایید. البته با توجه به راه اندازی سامانه سجام و ثبت و تائید شماره حساب بانکی سهامدارن از این به بعد سودهای نقدی مصوب ، مستقیما توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز می گردد.
اصل شناسنامه، اصل کارت ملی و مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم)

بازار سرمایه

معاملات اوراق بهادار از ساعت 09:00 تا 12:30 روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته به جز روزهای تعطیل انجام می شود. همچنین ساعت پیش گشایش بازار که در آن امکان انجام معاملات وجود ندارد از 8:30 شروع می‌شود و تا 09:00ادامه می یابد که در آن امکان ورود سفارشات و تغییر قیمت وجود دارد.
در حال حاضر دامنه نوسان روزانه قیمت سهامدر هر روزنسبت به قیمت پایانی روز گذشته، می‌تواند از 5+ درصد تا 5- درصد، تغییر کند و حق تقدم سهام دو برابر این میزان امکان نوسان دارد. در فرابورس نیز دامنه نوسان سهام 5+ تا 5- درصد می‌باشد. در عرضه اولیه سهام و روز بازگشایی نماد معاملاتی مطابق شرایطی که در دستورالعمل معاملات ذکر شده است بدون محدودیت در نوسان معامله خواهد شد.
بله، عرضه سهام شرکت‌های تازه پذیرفته شده هم بر اساس ساز و کار ثبت سفارش انجام می‌شود اما تفاوت‌هایی با معاملات معمول دارد. خریدار سفارش خرید خود را در روز عرضه با قیمت‌ مشخص شده و تعداد معین در زمانی که ناظر بازار اعلام می کند در سامانه ثبت می کند و در پایان زمان عرضه ، به نسبت تمام درخواست های ارسال شده برای خرید عرضه اولیه بصورت مساوی به همه ی سهامداران سهم تخصیص می یابد.
اولويت سفارش‌های وارد شده به سامانه، ابتدا بر اساس قيمت می‌باشد و برای سفارشات با قیمت یکسان، اولویت زمانی مطرح می‌گردد که باعث تشکیل صف خريد و فروش می‌شود. بر اساس اولويت قيمت، يك سفارش خريد (فروش) اوراق بهادار با بيشترين (كمترين) قيمت در ابتداي صف خريد (فروش) قرار مي‌گيرد وبر اساس اولويت زمان، سفارشي‌كه زودتر وارد سامانه معاملات شودجلوتر از سفارش هم قيمت خودقرار مي‌گيرد. معامله هنگامي انجام مي‌شود كه سفارش‌هاي خريد و فروش قيمت يكسان داشته باشند.
پس از انجام معاملات، تسویه معاملات بین فروشنده و خریدار توسط کارگزار فروشنده و کارگزار خریدار از طریق شركت سپرده‌گذاري مركزي اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام می‌شود. شركت سپرده‌گذاري مركزي اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان امین نقش اتاق پایاپای را ایفا می‌کند. تسويه معاملات دو روز کاری بعد از انجام معامله (T+2) صورت مي‌گيرد.
باید اطلاعیه رسمی ثبت افزایش سرمایه شرکت در سایت کدال منتشر شود و سهام ناشی از افزایش سرمایه توسط سپرده گذاری مرکزی قابل معامله گردد تا با توجه به تعداد متعلقه به پروتفوی سهامدارن اضافه گردد. توجه فرمایید که باید در زمان قابل معامله شدن سهام جایزه حداقل یک سهم از آن شرکت را در پورتفوی خود داشته باشید. در صورتی که کل سهام را قبل از اعمال افزایش سهام جایزه فروخته باشید باید از بخش درخواستها - درخواست تغییر کارگزار ناظر ثبت نمایید.
حجم مبنا»، تعداد اوراق بهادار از یک نوع است كه هر روز باید مورد داد و ستد قرار گیرد تا كل درصد تغییر آن روز، در تعیین قیمت روز بعد ملاك باشد.
بله. با راه اندازی سیستم جدید معاملاتی امکان فروش سهامی که همان روز اقدام به خرید کرده‌اید را دارید
پس از بازگشایی نمادهایی که دامنه نوسان آن آزاد است (مثلا بعد از مجمع عادی سالانه یا فوق‌العاده) حجم مبنای آن نماد یک خواهد بود. همچنین در فرابورس نیز حجم مبنا یک منظور شده است.
با مراجعه به شرکت سپرده گذاری مرکزی و ارائه اسناد و مدارک خود، یک کد و رمز عبور دریافت می کنید که از طریق آن می توانید در هر زمانی با ورود به اینترنت و سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی اطلاعات سهام خود را دریافت نمایید. همچنین می توانید به کارگزاری که سهام را برای شما خریده (و حساب شما نزد وی بوده) مراجعه نمایید و یا تماس بگیرید تا اطلاعات حساب شما را دراختیار تان قرار دهد.
شما میتوانید با هر میزان دارایی شروع به سرمایه گذاری در بازار سرمایه نمایید.
با توجه به مدت سرمایه گذاری و نوع ریسک پذیری شما روش های مختلف سرمایه گذاری وجود دارد؛ کم ریسک ترین نوع سرمایه‌گذاری صندوق های با درآمد ثابت می باشد که ترکیب دارایی آن ها را انواع اوراق تشکیل می دهد، برای سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذری مشترک هر چه نگاه بلند مدت تر باشد نوسانات کمتر می شود.

کارگزار ناظر

با ورود به سامانه معاملات اکسیر و انتخاب گزینه ی تغییر کارگزار ناظر پس از انتخاب نماد مورد نظر و بارگذاری آخرین تصویر از سهام خود می توانید نسبت به تغییر کارگزار ناظر خود اقدام کنید.
در سامانه معاملات ، دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی ،زیر نظر یک کارگزار قرار خواهد گرفت، که به آن کارگزار ناظر گفته می شود و از آن پس سهامداران دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می توانند به فروش برسانند. هرچند سهامداران هنوز می توانند با مراجعه به هریک از کارگزاران نسبت به خرید سهام اقدام نمایند. ممکن است دارایی سهامدار در یک نماد معاملاتی زیر نظر یک کارگزار ناظر و در نماد معاملاتی دیگر زیر نظر کارگزار ناظر دیگری باشد. در زمان راه اندازی سامانه معاملاتی جدید کارگزار ناظر بر اساس سوابق فعالیت سهامدار با کارگزاران مختلف در بورس اوراق بهادار تعیین می گردد. درصورتی که سهامدار مبادرت به فروش کل دارایی سهام قابل معامله خود در یک نماد معاملاتی نماید و دارایی سهام قابل معامله وی در آن نماد معاملاتی باید برای حداقل یک روز صفر باشد، در این صورت کارگزار خریدار در اولین معامله بعدی،کارگزار ناظر وی در آن نماد معاملاتی خواهد بود. سهامداران می توانند جهت تغییر کارگزار ناظر خود به یکی روشهای زیر اقدام نمایند: • مراجعه به دفاتر تمامی شرکت هاى کارگزارى مهر آفرین و تکمیل فرم مربوطه جهت تعیین یا تغییرکارگزار ناظر - دریافت اکانت آنلاین از کارگزاری مهر آفرین و ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر از طریق آنلاین • . نکته: بدیهى است تعیین و تغییر کارگزار ناظر در دو مبدا فوق منوط به دارا بودن کد صحیح و فعال خواهد بود "
به شرط اینکه درخواست تغییر ناظر تا ساعت 14:30 هر روز ثبت شود ، تغییر ناظر و اضافه شدن دارایی جدید به پورتفوی شما در روز بعد اعمال می گردد در غیر اینصورت عملیات به روز بعد موکول خواهد شد .
برای این کار باید تغییر ناظر انجام شود. کافیست از بخش درخواستها ، درخواست تغییر کارگزار ناظر را انتخاب نمایید و نماد سهم موردنظر خود را ثبت کنید.
پس از اطمینان از ثبت سفارش و معامله، و اینکه معاملات توسط ناظر ابطال نشده، بیشترین اشکال مربوط به ناظر نبودن کارگزاری است. برای حل این مشکل با مراجعه به منو درخواست ها و در بخش تغییر کارگزار ناظر، نماد مورد نظر را ثبت نموده. پس از تایید کارگزار قبلی، سهم به پورتفوی شما منتقل می شود
زمانی این اتفاق می افتد که کارگزاری مهر آفرین ناظر سهم شما نباشد. طبق قانون فعلی معاملات در بازارسرمایه ، از هر کارگزاری اولین بار سهم را خریده یا آخرین بار فروخته باشید ناظر سهم شما خواهد بود تا زمانی که تغییر ناظر انجام دهید. در این شرایط کافیست از بخش درخواستها ، درخواست تغییر کارگزارناظر را انتخاب و نماد سهمی که از پورتفوی شما حذف شده ثبت نمایید.
چنانچه سفارش خریدی در صف داشته باشید مادامی که معامله انجام نشده مبلغ مربوطه به صورت بلوکه شده در می آید چنانچه سفارش خرید شما انجام شود از بلوکه خارج و از قدرت خرید کسر میگردد در غیر این صورت روز کاری بعد وجه بلوکه شده دوباره به قدرت خرید شما برمیگردد توجه داشته باشید این اتفاق برای حالتی هست که سفارش شما معتبر تا لغو نباشد. برای سفارش های معتبر تا لغو تا زمانی که سفارش در صف باشد پول بلوکه خواهد ماند و اگر نماد سهم به هر علتی ممنوع-متوقف شود پول بلوکه می ماند. همچنین در صورت درخواست پرداخت وجه مبلغ درخواستی شما بلوکه میشود.

معاملات اوراق بهادار

مشتریان باید همزمان با تکمیل فرم سفارش خرید یا فروش، وجوه نقد و گواهی سپرده سهام یا اصل برگه سهام خود را تحویل کارگزار نمایند و کارگزاران مسئول انجام تسویه معاملات با شرکت سپرده گذاری هستند. البته در عمل بیشتر مشتریان ترجیح می دهند که گواهی سپرده سهامی که قبلا خریداری کرده‌اند نزد کارگزار باقی بماند تا در زمان فروش نیازی به تحویل آن نباشد. همچنین پرداخت وجه خرید سهام هم از طریق واریز به حساب کارگزاری انجام میشود.
محدودیت حجمی ،حداكثر تعداد اوراق بهاداری است كه در هر نماد معاملاتی طی هر سفارش در سامانه‌ی معاملات وارد می‌شود. این رقم مضرب صحیحی از «واحد پایه‌ی معاملاتی متعارف» است.
بهترین عرضه: منظور پایین‌ترین قیمتی است که برای فروش يک سهم در سیستم معاملات وارد شده است. بهترین تقاضا: منظور بالاترین قیمتی است که برای خرید سهامدر سیستم معاملات وارد شده است.
سه احتمال وجود دارد: • تعداد سهام را صحیح وارد نمی‌کنید. • همان سهم را طی سفارش مجزای دیگر (چه خودتان و به صورت آنلاین و یا کارگزار بر اساس سفارش حضوری و یا اینترنتی شما) وارد سامانه معاملات شده است. • کارگزار ناظر شما در این سهم کارگزار سرویس دهنده معاملات آنلاین نیست.
شما می توانید با تماس با واحد پاسخگویی به مشتریان شرکت کارگزاری مهرآفرین به شماره 83572020 مشکل را با کارشناس بخش آنلاین کارگزاری در میان بگذارید.
شما در دو‌حالت با این پیغام مواجه خواهید شد: 1. شما این سهم را ندارید. 2. کارگزار ناظر سهام مربوطه کارگزاری دیگری است. لذا شما باید نسبت به تغییر ناظر سهام مربوطه اقدام نمائید. این حالت حتی زمانی‌که این سهام را از این کارگزاری خریداری نموده باشید نیز قابل رخ دادن است.
زمانی‌که کارگزار ناظر سهم شما کارگزاری غیر از مهرآفرین باشد شما در پرتفوی خود این سهم را نمی‌توانید ببینید. ممکن است کارگزار ناظر سهم شما کارگزاری مهرآفرین باشد (تنها سهم را از کارگزاری مهرآفرین خرید کرده باشید) ولی به دلیل افزایش سرمایه، کارگزار ناظر سهمتان به حالت پیش‌فرض (سپرده‌گذاری مرکزی) تغییر یافته باشد که در آن صورت هم باید تغییر کارگزار ناظر دهید.
بله؛ افراد متقاضی باید دارای ۱۸ سال تمام بوده و همچنین حداقل مدرک تحصیلی آنها دیپلم باشد. در ضمن این افراد باید دانش کافی در زمینه انجام معاملات را نیز دارا باشند.
این پیغام به معنی درحال ارسال بودن دستور به "هسته ی معاملات بورس " می باشد و اگر این پیغام در مدت معینی از بین نرفت مشتری باید مراتب را به واحد پشتیبانی آنلاین اطلاع دهد.
خیر، کارگزاری هیچ گونه دسترسی به حساب بانک ملت مشتری ندارد و مشتری تنها می تواند مبلغ موجود در حساب نزد کارگزار خود را در حساب آنلاین مشاهده نماید.
خیر؛ در صورتی‌که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده ننماید، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی جهت خرید اوراق به ایشان مستردد نخواهد شد. لذا توصیه می‌شود سرمایه‌گذارانی که قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند تا قبل از پایان مهلت اعتبار، اوراق را در بازار به فروش برسانند.
بله؛ در‌حال ‌حاضر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله( ETF )، در فرابورس می‌باشند. لذا امکان خرید و فروش واحدهای این صندوق ها در سیستم معملاتی آنلاین وجود دارد.
بله؛ در حال حاضر برخی اوراق مشارکت قابلیت معامله در فرابورس را دارند، اما امکان خرید و فروش این اوراق در سیستم معاملاتی آنلاین تنها از محل "مانده ی حساب بانکی " وجود دارد.

حق تقدم

ح نمایانگر حق‌تقدم سهام مورد نظر است که به انتهای نماد شرکت اضافه می‌شود و همچنین در ابتدای نام شرکت نیز خواهد آمد
حق‌تقدم اوراقی است که در اختیار سهامداران قبلی شرکت قرار می‌گیرد و این سهامداران می‌توانند از آن استفاده کنند و در افزایش سرمایه شرکت کنند و یا اینکه آنها را در بازار بفروشند. در صورت شرکت نکردن در افزایش سرمایه(واریز نکردن مبلغ 1000 ریال به ازای هر سهم) و نیز نفروختن آنها در بازار در این مهلت، دوباره آگهی عرضه عمومی ارائه می‌شود و در یک فرصت مشخص این اجازه را می‌دهند تا حق‌تقدم‌های باقیمانده برای تکمیل افزایش سرمایه شرکت در بازار به هر نرخی که عرضه و تقاضا تعیین کند بفروشند. این مبلغ به حساب دارندگان حق‌تقدم که از آن استفاده نکرده‌اند واریز می‌شود. شخصی که اوراق حق‌تقدم را به دست آورد باید با واریز مبلغ 1000 ریال به حساب شرکت در افزایش سرمایه شرکت نماید.
به کسانی که سهام شرکت را در تاریخ مجمع فوق‌العاده دراختیار داشته باشند حق‌تقدم تعلق می‌گیرد. این افراد می‌توانند حق‌تقدم خود را در بورس به سایر سرمایه‌گذاران واگذار نمایند. برای خرید حق‌تقدم در بازار نیاز به شرایط خاصی نیست. تنها باید بتوانید در مهلت مقرر شده یا دوباره آن را بفروشید یا اینکه با پرداخت مبلغ اسمی سهام (واریز مبلغ 1000 ریال به حساب شرکت) در افزایش سرمایه شرکت کنید.

سجام

خیر اجباری نیست ، چنانچه کد بورسی ندارید قسمت مربوطه را خالی بگذارید و ذخیره و تائید را انتخاب و وارد مرحله بعدی شوید. اگر کد بورسی دارید سه حرف ابتدای کد را به زبان فارسی جداگانه و عدد را هم جدا وارد نمایید
لطفا با پشتیبانی سجام کارگزاری مهرآفرین به شماره 83572020 تماس حاصل فرمایید.
باید برای احراز هویت حضوری به یکی از مراکز منتخب سجام مراجعه نمایید. برای مشاهده اطلاعات مراکز منتخب می توانید از لینک زیر استفاده نمایید: https:// www.mehrbroker.com /Branches
بله، برای ثبت نام در سجام باید مبلغ 10.000 تومان به صورت آنلاین پرداخت شود و برای احراز هویت از طریق دفاتر پیشخوان دولت نیزبرای شخص اصیل 50.000 ریال و برای نماینده قانونی 100.000 ریال است. ولی احراز هویت در دفاتر کارگزاری ها ، بدون اخذ هزینه انجام میشود.
بله ، کارگزاری مهر آفرین جزء کارگزاری های منتخب جهت احراز هویت سجام می باشد و می توانید روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 16 به یکی از شعب منتخب اعلام شده در سایت سجام مراجعه نمایید.
تمام اعضای هیئت مدیره باید برای احراز هویت حضوری سجام به یکی از مراکز منتخب مراجعه نمایند.
خیر ، لطفا کد پیگیری را نزد خود محفوظ نگه دارید و هنگام مراجعه برای احراز هویت حضوری به مسئول مربوطه اعلام نمایید.
بله ، ابتدا وکیل در سجام ثبت نام انجام می دهد سپس برای ثبت نام موکل باید گزینه نماینده قانونی را انتخاب کرده و در ادامه تصویر وکالتنامه و شناسنامه و کارت ملی وکیل و موکل را آپلود نمایید در صورت تائید آن ، کد پیگیری 10 رقمی ارسال خواهد شد.
بله ، به غیر از شماره موبایل ، بقیه اطلاعاتی که وارد می کنید می بایست متعلق به فرزندتان باشد حتی شماره حساب بانکی
برای افراد زیر 18 سال ، ولی یا قیم قانونی احرازهویت می شود و فرمهای مربوطه را امضا می نماید

بورس کالا

الف : بازار فیزیکی که خود به دو بازار اصلی و فرعی تقسیم می گردد و محموله ای از کالا بصورت فیزیکی بر اساس عرضه و تقاضا معامله و منجر به تحویل می گردد. ب: بازار مشتقه یا بازار اوراق بهادار مبتنی بر کالا که اوراق بر اساس دارایی پایه که مبتنی بر کالا می باشد بصورت پیوسته بر اساس عرضه و تقاضا معامله شده و بدلیل اینکه هدف اصلی از این معاملات مدیریت ریسک می باشد، کمتر منجر به تحویل می گردد.
کالا - تولیدکننده بر اساس شاخص های پذیرش در دو بازار اصلی و فرعی پذیرش می شوند.
متقاضی باید مطابق دستورالعمل پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا حداقل شرایط پذیرش را به شرح ذیل احراز کند : 1.سابقه فعالیت قابل اتکاء در بازار کالای مورد پذیرش داشته و همچنین چشم انداز روشنی از تداوم فعالیت متقاضی وجود داشته باشد. 2.کالا نباید مشمول محدودیت هایی از جمله محدودیت قیمت گذاری قانونی و انحصار در عرضه یا تقاضا باشد که مانع کشف عادلانه قیمت گردد. 3.ميزان عرضه کالا توسط متقاضي به گونه اي باشد که امکان کشف عادلانه قيمت را در بورس فراهم آورد. بطور کلی نسبت حجم تولید متقاضی به حجم تولید کل کشور،حجم تولید متقاضی به حجم مصرف کل کشور و حجم معاملات در حدی باشد که منجر به کشف واقعی قیمت گردد.(تداوم،تناوب و تعهد عرضه در بورس بر اساس حداقل عرضه های تعیین شده) 4.کالایی که در بورس عرضه می شود باید دارای استانداردهای کمی و کیفی تعیین شده توسط بورس باشد : الف : استاندارد کمی: اندازه و نوع بسته بندی،واحد اندازه گیری،مقدار محموله،حداقل عرضه،حداقل خرید جهت کشف نرخ،حداقل تخصیص،تلرانس مجاز تحویل،قابلیت انبار شدن و نگهداری،... ب : استاندارد کیفی : 1.کالا دارای استاندارد ملی است : • مشمول استاندارد اجباری(پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری) • مشمول استاندارد اجباری نیست : o کالا دارای گواهی استاندارد تشویقی است. o کالا دارای گواهی کنترل کیفی از آزمایشگاه های مورد تائید بورس و سازمان ملی استاندارد ایران است. 2. کالا دارای استاندارد ملی نیست: • در صورت لزوم ارجاع به کمیته تدوین استاندارد ملی با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران. • کالا دارای استاندارد بین المللی و دارای گواهی کنترل کیفی از آزمایشگاه های مورد تائید بورس و سازمان ملی استاندارد ایران است.
بازار فرعی ظرفیت خوبی برای کالاهایی که قابلیت پذیرش در بازار اصلی را ندارند، ایجاد کرده است. به طور کلی می توان دسته بندی ذیل را برای کالاهای قابل پذیرش در این بازار ارایه نمود : 1.اموال غیر منقول. 2.کالاهایی که طبق مقررات شرایط پذیرش در بازار اصلی را از دست می دهند. 3.سایر کالاها و محصولاتی که شرایط پذیرش در بازار اصلی را احراز نکنند.
جهت پذیرش هر کالا در بازار فرعی، باید شرایط ذیل احراز گردد: 1.ممنوعیت یا محدودیت قانونی برای معامله کالا وجود نداشته باشد. 2.کالا نباید توسط یک عرضه کننده در سایر بازارهای بورس پذیرفته شده باشد. 3.کالا دارای مشخصات، شرایط و کیفیت قابل احراز بوده و امکان تطبیق کیفیت آن با شرایط اعلامی در اطلاعیه عرضه برای بورس و خریداران وجود داشته باشد. 4.عرضه کننده کالا توانایی تودیع وثایق لازم را جهت تضمین کالا نزد اتاق پایاپای داشته باشد و محدودیت قانونی جهت انجام معامله توسط عرضه کننده وجود نداشته باشد. شرایط پذیرش اموال غیرمنقول در بازار فرعی چیست؟ 1.ارزش ریالی حداقل 10 میلیارد ریال(قیمت کارشناسی رسمی دادگستری) 2.مال مشاع نباشد.(سند رسمی یا تک برگ مالکیت) 3.مال بموجب سند رسمی در ملکیت مطلق عرضه کننده یا عرضه کنندگان باشد (وقفی نباشد)(ارائه سند رسمی) 4.مال مورد عرضه متنازع فیه(محل دعوی) نباشد.(تعهد و اقرار عرضه کننده) 5.در صورت پذیرش اموالی که صرفا در قالب عقد اجاره در اختیار دیگری است اجاره نامه رسمی ارائه و افشاء گردد.(اقرار عرضه کننده و افشاء مفاد اجاره نامه) 6.اشخاص حقیقی و حقوقی ثالث اعم از دولتی و غیردولتی حقی در مورد ملک نداشته باشند یا مورد ادعای آنها نباشد.(اقرار عرضه کننده)
. مراجعه متقاضی به کارگزار مشاور پذیرش و تکمیل مدارک و مستندات
الف: درخواست پذیرش ب: پرسشنامه پذیرش ج: امیدنامه پذیرش د: شناسه پذیرش ه: تعهد عرضه و: پروانه بهره برداری ز: پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری در صورت اجباری بودن استاندارد کالا و در غیراینصورت ارائه گواهی آزمایشگاه همکار سازمان ملی استاندارد. ح: مدارک حقوقی شامل اساسنامه، آگهی تغییرات، صورت های مالی و گزارش هیأت مدیره به مجمع. ط: کارمزد پذیرش
ی: قرارداد مشاور پذیرش که اظهارنظر مشاور پذیرش ل: فرم تطابق کالا در صورتیکه کالا مشابه باشد.(یعنی کالا در لیست کالاهای بورس پذیرش شده باشد) م: مجوز مشاور پذیرش ن: درخواست پذیرش خطاب به مدیر فنی و پذیرش در اتوماسیون سازمانی. 2.بررسی اولیه و اطمینان از کامل بودن مدارک و مستندات توسط کارگزار مشاور پذیرش و ارائه آن به بورس. 3.طرح موضوع پذیرش در صورت کامل بودن مدارک در کمیته عرضه و تصویب پذیرش کالا-تولیدکننده(متقاضی) در کمیته عرضه و ارسال امیدنامه به سازمان بورس و تائید آن ظرف مدت 72 ساعت (کالای مشابه). 4.طرح موضوع پذیرش در صورت کامل بودن مدارک در هیأت پذیرش و تصویب پذیرش کالا - تولیدکننده(متقاضی) در هیأت پذیرش(کالای جدید) 5.ابلاغ مصوبات به متقاضی و انتشار امیدنامه کالا در پورتال سایت بورس و تعیین نماد و عرضه کالا 72 ساع
. مراجعه متقاضی به کارگزار مشاور پذیرش و تکمیل مدارک و مستنداتمدارک که توسط متقاضی تکمیل و ارائه می گردد: الف: درخواست پذیرش ب: پرسشنامه پذیرش ج: امیدنامه پذیرش د: شناسه پذیرش ه: تعهد عرضه و: پروانه بهره برداری(در صورتیکه تولیدکننده داخلی باشد) ز: گواهی آزمایشگاه همکار سازمان ملی استاندار. ح: مدارک حقوقی شامل اساسنامه، آگهی تغییرات، صورت های مالی و گزارش هیأت مدیره به مجمع. ط: کارمزد پذیرش. ی: مستندات لازم جهت احراز مالکیت عرضه کننده بر کالای مورد پذیرش. ک: تائیدیه مراجع ذی صلاح در مورد کالاهایی که عرضه آنها به عموم مشمول رعایت ضوابط خاص یا اخذ مجوزهای قانونی می باشد. ل: در خصوص اموال غیرمنقول ارائه گزارش کارشناس دادگستری و سند مالکیت. توسط کارگزار مشاور پذیرش تکمیل و ارائه می گردد: م: قرارداد مشاور پذیرش ن: مجوز مشاور پذیرش س: درخواست پذیرش خطاب به مدیر فنی و پذیرش در اتوماسیون سازمانی. مدارک در صورتیکه کالا وارداتی باشد: الف: در صورتیکه بار ترخیص شده باشد(عرضه بصورت نقدی):برگ سبز گمرکی، قبض انبار، گواهی مبداء، گواهی بازرسی، آنالیز کالا و امیدنامه وارداتی. ب: در صورتیکه بار حمل نشده باشد(عرضه بصورت سلف): پیش فاکتور، آنالیز کالا، تعهد متقاضی مبنی بر ارائه برگ سبز گمرکی و قبض انبار بعد از ترخیص کالا و امیدنامه وارداتی. ج: درخواست متقاضی. 2.بررسی اولیه و اطمینان از کامل بودن مدارک و مستندات توسط کارگزار مشاورپذیرش و ارائه آن به بورس. 3.طرح موضوع پذیرش در صورت کامل بودن مدارک در کمیته عرضه بازار فرعی و تصویب پذیرش کالای(متقاضی) در کمیته و ارسال امیدنامه به سازمان بورس و تائید آن ظرف مدت 72 ساعت. 4.ابلاغ مصوبات به متقاضی و انتشار امیدنامه کالا در پورتال سایت بورس و تعیین نماد و عرضه کالا 72 ساعت بعد از انتشار امیدنامه.
کارمزدهای حق پذیرش و درج در بورس کالای ایران به صورت جدول ذیل می باشند : کارمزدهای حق پذیرش و درج کلیه محصولات محصولات کشاورزی و وارداتی کارمزد پذیرش کالا 0.07 در هزار ارزش برآوردی ظرفیت اسمی متقاضی تا سقف 50.000.000 ریال فقط برای یکبار و هنگام پذیرش کالا از عرضه کننده دریافت می‌گردد و در خصوص کالاهای بازار فرعی ارزش برآوردی محموله مورد پذیرش ملاک عمل قرار می گیرد. معاف کارمزد درج کالا 0.2 در هزار ارزش برآوردی معاملات سالانه تا سقف 150.000.000 ریال از عرضه کننده کالا دریافت می‌گردد معاف سقف کارمزد پذیرش اموال غیر منقول که توسط بورس کالای ایران اخذ می‌گردد معادل یک دهم (1/0) درصد ارزش کالای مورد عرضه بر اساس قیمت پایه تا سقف 500 میلیون ریال می‌باشد.
مطابق ماده 17 دستورالعمل پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا در صورت عدم عرضه کالاي يک عرضه کننده در بورس ظرف مدت 6 ماه از درج امیدنامه آن در سایت بورس، پذيرش آن در بورس لغو گرديده و پذيرش مجدد آن منوط به طي فرايند پذيرش خواهد بود.
-1- مراجعه به یک کارگزار بورس جهت اخذ کد معاملاتی بورس کالا (لیست کارگزاران در سایت بورس کالا، سربرگ ذینفعان، قسمت کارگزارن، کارگزاران فعال، موجود است. این لیست به ترتیب حروف الفا تهیه شده است) 1-2- تهیه و ارسال مدارک طبق لیست ذیل به کارگزار 1-3- صدور کد بورسی در صورت کامل بودن مدارک 1-4- معرفی حساب وکالتی توسط مشتری به کارگزار 1-5- واریز مبلغ پیش پرداخت به حساب وکالتی تا ساعت اعلام شده توسط کارگزار جهت پیش پرداخت شرکت در تالار کالای مورد نظر 1-6- تسویه معامله در صورت موفقیت در خرید تا زمان اعلامی توسط کارگزار 1-7- پیگیری جهت اخذ حواله و تحویل کالا نکته 1 : مشتریان گرامی باید در تمامی مراحل خرید با کارگزار خود مشورت نموده و از تماس یا مراجعه حضوری به بورس خودداری نمایند نکته 2: برخی کالاها نیاز به اخذ مجوز از مراجع مربوطه دارند. بطور مثال کالاهای تولیدی پتروشیمی ها و برخی کالاهای دیگر نیاز به ثبت نام مشتری در سامانه بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و تائید و ارسال سهمیه به بورس توسط بهین یاب دارند. برخی کالاها نیز نیاز به پروانه بهره برداری، گواهی استاندارد اجباری و یا معرفی توسط وزارت صمت یا سایر ارگان¬ها دارند. نکته 3: در مورد برخی شرکت ها نیاز به استعلام و یا تائیدیه از برخی مراجع وجود دارد
الف- مدارک مورد نیاز برای مشتریان حقیقی: - تکمیل فرم درخواست کد مشتری نزد کارگزار - تصویر شناسنامه و کارت ملی که توسط کارگزار برابر با اصل شده باشد. -سایر موارد به تشخیص کمیته در صورت اعلام به مشتری ب- مدارک مورد نیاز برای مشتریان حقوقی - تکمیل فرم درخواست کد مشتری نزد کارگزار. - مدارک هویتی شرکت شامل: اساسنامه شرکت، روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت، آخرین روزنامه رسمی در خصوص اعضای هیات مدیره و دارندگان امضای مجاز شرکت، شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضای مجاز و کلیه اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت، (این موارد بایستی توسط کارگزار برابر با اصل گردد). - مدارک مالی شرکت شامل: اظهارنامه مالیاتی آخرین دوره مالی، کد اقتصادی، صورت‏های مالی آخرین دوره مالی شرکت به همراه گزارش حسابرس رسمی و بازرس قانونی (در صورت نیاز بر اساس اطلاعیه سالیانه وزارت امور اقتصادی و دارایی حسب مقدار دارایی و فروش اظهار نامه مالیاتی). - مجوزهای فعالیت شرکت شامل پروانه بهره برداری و .. . - سایر موارد در صورت نیاز به تشخیص کمیته و اعلام به مشتری. ج- مدارک مورد نیاز برای مشتریان خارجی - تکمیل فرم درخواست کد به زبان انگلیسی یا فارسی. - اساسنامه شرکت. - تصویر لایسنس شرکت یا سایر مجوز های فعالیت نظیر کپی کارت بازرگانی که به تایید کنسولگری ایران در آن کشور رسیده باشد (اصل جهت روئیت بورس بایستی ارائه گردد). - تصویر پاسپورت مالک/مالکین و مدیر عامل شرکت. - سایر موارد در صورت نیاز به تشخیص کمیته. - بورس برای مشتری خارجی بایستی شناسه فراگیر اشخاص خارجی دریافت نماید، اگر مشتری بدلیل فعالیت قبلی در سایر ارگان ها این کد را داشته باشد بهتر اعلام نماید تا زمان کمتری برای صدور کد ایشان صرف شود. نکته: اگر کشور غیر انگلیسی زبان باشد، بایستی مدارک به زبان فارسی و یا انگلیسی ترجمه شده باشند. د- مدارک مورد نیاز برای مشتریان عمومی/دولتی/نظامی - تکمیل فرم درخواست کد مشتری نزد کارگزار. - مدارک هویتی شرکت شامل: اساسنامه یا مستندات تاسیس شرکت یا موسسه، آخرین روزنامه رسمی تغییرات و مدیران و دارندگان امضای مجاز شرکت یا موسسه، تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضای مجاز و مدیرعامل یا رئیس شرکت یا موسسه (این موارد بایستی توسط کارگزار برابر با اصل گردد). - مدارک مالی شرکت شامل: اظهارنامه مالیاتی آخرین دوره مالی(در صورت وجود)، کد اقتصادی، نکات عمومی در خصوص کیفیت مدارک و فرایند صدور کد - بورس مجاز است جهت احراز هویت مشتریان به مراجع قانونی مراجعه و تاییدیه دریافت نماید. بدیهی است صدور کد منوط به تایید اصالت مدارک می باشد و با خاطیان برخورد قانونی می شود. - مشتری موظف است در هر زمان بنا به درخواست بورس نسبت به ارائه مدارک و مستندات مجددا اقدام نماید. در صورت عدم ارائه، کد مشتری غیر فعال می گردد. - مشتری موظف است هرگونه تغییر در مدارک و مستندات را به بورس اعلام نماید. توجه به تاریخ انقضای مدارک و بروزرسانی آن نزد بورس در تعهد مشتری می باشد. - در صورتی که مشتری وکالت انجام معاملات خود را بطور رسمی به وکیل منتقل نموده باشد، برای وکیل حسب نوع شخصیت آن (حقیقی-حقوقی) نیز بایستی مدارک بطور کامل ارائه گردد.
در سایت بورس کالا به نشانی : www.ime.co.ir و در بخش ذینفعان
برخی کالاها نیاز به اخذ مجوز از مراجع مربوطه دارند. بطور مثال کالاهای تولیدی پتروشیمی ها و برخی کالاهای دیگر نیاز به ثبت نام مشتری در سامانه بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و تائید و ارسال سهمیه به بورس توسط بهین یاب دارند. برخی کالاها نیز نیاز به پروانه بهره برداری، گواهی استاندارد اجباری و یا معرفی توسط وزارت صمت یا سایر ارگان¬ها دارند. جهت اطلاع از شرایط خرید کالا با کارگزار خود تماس بگیرید.
-1- مراجعه به یک کارگزار بورس جهت اخذ کد معاملاتی بورس کالا (لیست کارگزاران در سایت بورس کالا، سربرگ ذینفعان، قسمت کارگزارن، کارگزاران فعال، موجود است. این لیست به ترتیب حروف الفا تهیه شده است) 5-2- افتتاح حساب دراختیار و شخصی در یکی از بانک های معرفی شده توسط کارگزار 5-3- تکمیل فرم ها، امضای بیانیه ریسک، تهیه و ارسال مدارک طبق لیست اعلامی کارگزار 5-4- صدور کد بورسی در صورت کامل بودن مدارک 5-5- هماهنگی با کارگزار جهت ایجاد موقعیت خرید یا فروش
ابتدا مشتری به یک کارگزار مراجعه نموده و شناسه ملی خود را جهت چک نمودن وجود کد بورسی اعلام می نماید کارگزار بعد از استعلام وضعیت کد لیست مدارک مورد نیاز جهت اخذ کد یا فعالسازی کد ( حسب مورد) را به مشتری اعلام مینماید. بعد از تهیه و ارسال مدارک به کارگزار و بررسی مدارک توسط واحد پذیرش مشتریان، در صورت تکمیل بودن مدارک کد بورسی جدید صادر یا کد بورسی قدیمی مشتری فعال می شود. نکته: در مورد برخی شرکت ها نیاز به استعلام و یا تائیدیه از برخی مراجع وجود دارد
اختيار معامله شامل دو نوع قرارداد "اختیار معامله خرید " و "اختیار معامله فروش " می‌باشد. هریک از قراردادهای مذکور ميان دو نفر منعقد ميگردد و بابت این معامله مبلغی از طرف خريدار اختيار معامله به فروشنده اختيار معامله تعلق مي‌گيرد. این مبلغ قيمت اختيار معامله ناميده مي‌شود. به موجب این قرارداد و پرداخت اين مبلغ، خريدار اختيار معامله اين حق را پيدا مي‌كند كه در زمان مشخصی در آينده از فروشنده اختيار معامله، مقدار مشخصی از یک دارایی را خريداري نمايد و يا به او بفروشد. قابل ذكر است كه چه در اختیار معامله خرید و چه در اختیار معامله فروش، تصميم‌گيري براي خريد و يا فروش دارایی در آينده به عهده خريدار اختيار معامله مي‌باشد. فروشنده اختيار معامله مي‌بايست از تصميم خريدار تبعيت كند. با توجه به شرایط قیمتی دارایی پایه، ممکن است خريدار اختيار معامله، احساس كند كه استفاده از اختيار معامله منفعتي براي او به همراه ندارد که در این حالت مي‌تواند هيچگاه از اختيار معامله خود استفاده ننمايد.
اين نوع اختيار معامله به خريدار اين اجازه را مي‌دهد كه مقدار مشخص از يك دارایی را در آينده، در زماني مشخص و به قيمتي معین خريداري نمايد.
اين نوع اختيار معامله به خريدار خود اين اجازه را مي‌دهد كه مقدار مشخص از يك دارایی را در آينده در زماني مشخص و با قيمتي معین به فروشنده اختيار معامله بفروشد.
اختيار معامله اروپايي، اختيار معامله‌هايي هستند كه اعمال آن‌ها فقط در زمان سررسيدِ مقرر شده، صورت مي‌پذيرد و خريدار اختيار معامله هيچ‌گاه قبل از زمان سررسيد قيد شده در اختيار معامله مجاز به استفاده از اختيار معامله خود نمي‌باشد. اختيار معامله‌هاي آمريكايي برخلاف اختيار معامله‌هاي اروپايي در هر تاریخی قبل از سررسيد قابل اعمال مي‌باشند.
هنگامی که خریدار اختیار معامله، از اختیار خود استفاده می‌کند، گفته می‌شود که خریدار قرارداد خود را اعمال کرده است.
قیمت اعمال قیمت توافقی خریدار و فروشنده در قرارداد اختیار معامله برای خرید یا فروش دارایی پایه است، در واقع همان قیمت‌هایی است که بورس، نماد معاملاتی را بر اساس آن‌ها گشایش می‌دهد. ولی قیمت اختیار، قیمتی است که مشتریان برای خرید و فروش هر قرارداد اختیار معامله با قیمت اعمال مشخص، باید بپردازند. برای مثال خریدار مبلغ A ریال را برای خرید اختیار معامله خرید با قیمت اعمال K پرداخت می‌کند.
موقعیت‌های فروش اخذ شده توسط مشتریان در بازار قراردادهای اختیار معامله به صورت تعهدی می‌باشد. بدین مفهوم که کسی که موقعیت فروش اخذ کرده است خود را متعهد به فروش دارایی در سررسید کرده و لزوما نیاری به داشتن دارایی در زمان اخذ موقعیت نیست.
افراد حقیقی(حداقل 18 سال سن) و حقوقی برای شروع فعالیت در معاملات قراردادهای اختیار معامله، می‌بایست به یکی از شرکت‌های کارگزاری که مجوز معاملاتی قراردادهای مشتقه را در شرکت بورس کالای ایران داشته باشند، مراجعه و درخواست کد کنند. در صورتی که مشتری قبلاً اقدام به دریافت کد معاملاتی قراردادهای آتی از طریق شرکت‌های کارگزاری کرده باشد، می‌تواند با همان کد معاملاتی در معاملات قراردادهای اختیار معامله نیز فعالیت کند.
خیر، در صورتی که مشتری قبلا برای کد معاملاتی قراردادهای آتی خود حساب دراختیار داشته باشد، می‌تواند با همان حساب در قراردادهای اختیار معامله نیز فعالیت کند.
با توجه به اینکه احزار هویت و دریافت مدارک می‌بایست حضوری انجام شود، اگر شرکت کارگزاری مد نظرتان در شهرستان‌ شما شعبه داشته باشد، می‌توانید با مراجعه به آن شعبه درخواست کد نمایید. در غیر اینصورت باید به نزدیکترین شعب کارگزاری در محل سکونت خود مراجعه نمایید.
لیست و اسامی شرکت‌های کارگزاری دارای مجوز معاملات مشتقه، یعنی کارگزارانی که می‌توانید از طریق آن‌ها اقدام به خرید و فروش قرارداد اختیار معامله نمایید، در سایت شرکت بورس کالای ایران در بخش ذینفعان و زیر بخش مجوز‌ها درج شده است
در معاملات قراردادهای اختیار معامله شرکت بورس کالای ایران، امکان انجام معامله به صورت همزمان با بیش از یک کارگزار وجود ندارد. مشتری می‌تواند درصورت تمایل به تغییر کارگزاری، فرم درخواست انتقال کد معاملاتی را تکمیل و آن را به کارگزار مورد نظر خود ارائه کند.
مشتریان در صورت نیاز به تغییر کارگزار، می‌توانند پس از بستن کلیه موقعیت‌های باز خود، کارگزار جدید را انتخاب و فرم‌های مربوط به انتقال کد معاملاتی را تکمیل و کارگزار خود را تغییر دهند.
مبلغ مورد نیاز برای معامله هر قرارداد اختیار معامله تحت عنوان وجه تضمین اولیه در مشخصات قرارداد دارایی پایه مذکور مندرج در سایت شرکت بورس کالای ایران اعلام می‌شود. شایان ذکر است این مبلغ برای خریداران و فروشندگان اختیار متفاوت می‌باشد: خریدار برای ثبت سفارش خود برای هر قرارداد می‌بایست ارزش معامله به همراه کارمزدهای مربوطه را در حساب عملیاتی خود داشته باشد. ارزش معامله برابر است با قیمت اختیار مورد نظر ضربدر اندازه قرارداد. ولی فروشنده برای ثبت سفارش خود باید مبلغ وجه تضمین اولیه را در حساب عملیاتی خود داشته باشد. با توجه به این که مبلغ دقیق وجه تضمین اولیه بر اساس تغییرات قیمت دارایی پایه به صورت مدور تغییر می‌کند، این مبلغ از طریق اطلاعیه وجه تضمین اولیه در بخش اعلانات آتی سایت شرکت بورس کالای ایران اطلاع رسانی می‌شود.
خیر، متاسفانه هنوز زیرساخت لازم برای انجام معاملات قراردادهای اختیار معامله در بستر معاملات برخط وجود ندارد. در آینده نزدیک این امکان برا ی مشتریان محترم فراهم خواهد شد.
همه روزه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 19 و پنچ شنبه‌ها از ساعت 10 الی 16 امکان انجام معاملات قراردادهای اختیار معامله وجود دارد. در آخرین روز معاملاتی هر نماد، ساعت معاملاتی از ساعت 10 الی 15 خواهد بود.
سرمایه گذاران به ازای معامله هر قرارداد آتی، مبلغ 3000 ریال کارمزد پرداخت می‌نمایند.
اگر قرارداد اختیار معامله‌ای در یک روز معاملاتی معامله شود، قیمت پایانی قراداد اختیار معامله، میانگین وزنی قیمت معاملات انجام شده طی آن روز معاملاتی است. ولی اگر در آن روز معاملاتی، قراردادی معامله نشود، قيمت پاياني قرارداد اختيارمعامله در روز كاري قبل به عنوان قیمت پایانی در نظر گرفته خواهد شد. که در صورت عدم انجام معامله به صورت متوالی در آن نماد، این روند(استفاده از قیمت پایانی روز قبل) حداکثر تا 2 روز کاری ادامه خواهد داشت، پس از آن، بورس قیمت پایانی قرارداد اختيارمعامله را بر اساس قیمت پایانی قراردادهای زیرگروه هم‌ماه آن نماد و یا به صورت تئوريك محاسبه می‌نماید.
در واقع بعد از پایان جلسه معاملاتی، ارزش قراردادهای اختیار معامله شده (معادل حاصلضرب قیمت اختیار در حجم قرارداد) از حساب خریدار اختیار کسر و به حساب فروشنده اختیار واریز می‌گردد. کارمزدهای معاملاتی نیز از حساب خریدار و فروشنده کسر و به حساب بورس، سازمان و کارگزار مربوطه واریز خواهد شد.
در پایان روز و پس از محاسبه قیمت پایانی هر نماد، بورس مبلغ نهایی وجه تضمین را تحت عنوان وجه تضمین لازم، اعلام و بر اساس آن وضعیت مشتریان داری موقعیت باز فروش را مشخص‌می نماید. بدین معنی که بورس هر روز وجه تضمین لازم را محاسبه و در سامانه معاملاتی اعلام می‌کند. در نتیجه بر اساس مبلغی که هر روز اعلام می‌شود مشتری می‌بایست حداکثر 70% مبلغ اعلام شده را در حساب عملیاتی خود داشته باشد در غیر این صورت اخطاریه افزایش وجه تضمین دریافت خواهد کرد. بنابراین در صورتی که دارنده موقعیت فروش در پایان روز، مبلغ وجه تضمین لازم را در حساب خود داشته باشد، وضعیت عادی خواهد داشت. در صورتی که مبلغی کمتر از وجه تضمین لازم و تا سطح 70 درصد آن داشته باشد، اصطلاحا مشتری At Risk خواهد شد. در صورتی که موجودی حساب وی کمتر از 70 درصد مبلغ وجه تضمین لازم به ازای هر قرارداد باشد، مشتری اصطلاحا Margin Call شده و در این حالت می‌بایست وجه تضمین جبرانی را به حساب خود واریز کند یا بخشی از موقعیت‌های خود را در بازار ببندد به طوری که مبلغ وجه تضمین لازم به ازای هر قرارداد در حساب وی موجود باشد.
: ذینفعان اصلی بورس کالا عبارت اند از سهامداران ، مشتریان، کارگزاران و عرضه کنندگان
. از ابتدای سال 89 و پس از تصویب هیئت مدیره بورس کالا اشخاص حقیقی تنها در رینگ معاملات کشاورزی و صادراتی(به شرط دارا بودن مجوز فعالیت) قادر به فعالیت میباشند و در رینگ محصولات پتروشیمی و فلزی تنها اشخاص حقوقی فعال هستند .
تکمیل فرم درخواست کد مشتری که به تایید کارگزاری رسیده باشد .تصویر شناسنامه و کارت ملی که توسط کارگزاری برابر اصل شذه باشد . 3- نشانی محل اقامت شامل کد پستی و شماره تلفن همراه همچنین شخص متقاضی دریافت کد معاملاتی می بایست جهت احراز هویت شخصا به واحد پذیرش شرکت کارگزاری مراجعه نماید
1- فرم مشخصات مشتریان حقوقی 2- آگهی تأسیس شرکت . 3- کپی برابر اصل روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت. 4- تکمیل درخواست کد مشتری که به تأیید کارگزاری رسیده باشد . 5- کپی برابر با اصل آخرین آگهی در خصوص اعضای هیئت مدیره. 6- کپی برابر با اصل اساسنامه شرکت 7- معرفی‌ دارندگان امضا مجاز در فرم مربوط به احراز هویت مشتریان . 8- کپی شناسنامه ، کارت ملی‌ صاحبان امضای مجاز و کلیه اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل . 9-مجوز‌ها و پروانه‌ی بهر برداری . 10-کپی شناسه ملی شرکت 11-کد اقتصادی 12- اظهارنامه مالیاتی . 13- صورتهای مالی حسابرسی شده آخرین دوره مالی. 14-افتتاح حساب قرض الحسنه یا سپرده کوتاه مدت در یکی از شعب بانک ملت یا کشاورزی و تکمیل فرم وکالتی
خیر ، در رینگِ پتروشیمی تنها شرکت‌های دارای پروانه بهر برداری که در سایت بهین یاب ثبت نام شده اند مجاز به خرید میباشند
در حوزهٔ محصولات فولادی شرکت‌های ذوب آهن، فولاد مبارکه، فولاد نطنز و فولاد خوزستان جزء شرکت‌های اصلی‌ محسوب شده و در حوزه پتروشیمی اکثر شرکتهای پتروشیمی بخش خصوصی و دولتی محصولات خود را در بورس کالا عرضه میکنند
خیر
در رینگ فلزات و کشاورزی عرضه کنندگان قیمت پای خود را تعیین میکنند اما در رینگ محصولات پتروشیمی قیمت پای ابتدا توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی بررسی و اعلام شده و تولید کنندگان محصولات پتروشیمی مکلفند تا آخر ماه با همان قیمت اعلامی محصولات خود را عرضه نمایند . در خصوص فرآورده های نفتی از جمله وکیوم باتوم، لوپکات، حلال و قیر، قیمت پایه معمولا توسط شرکت ملی پخش و فرآورده های نفتی تعیین می شود